[an error occurred while processing the directive]
[an error occurred while processing the directive]
[an error occurred while processing the directive]

Вита пара: способи обтиску, схема з'єднань

Вита пара - це спеціальний кабель, що складається з чотирьох пар мідних жил, звитих між собою. Завдяки такій конструкції вдається відчутно знизити вплив різного роду перешкод. Кабелі широко використовуються при створенні локальної мережі - даний спосіб передачі та отримання інформації заслужено залишається найнадійнішим, швидким і зручним.

Обжим витої пари

Під обтиском витої пари розуміють процедуру закріплення спеціальних роз'ємів, розташованих на кінці кабелю. В якості роз'ємів зазвичай використовують 8-контактні конектори 8P8C, відомі більшості з нас під назвою RJ-45. Роз'єми можуть бути двох видів:

 • неекрановані - призначені для кабелю UTP;
 • екрановані - для кабелів FTP або STP.

До вибору конектора потрібно ставитися дуже уважно, частина з них використовуються тільки професіоналами, адже для їх установки потрібні знання, досвід і вправність.

Зверніть увагу! Краще не купувати конектори разом з вставкою - їх призначення, розроблено спеціально для м'яких і зокрема багатожильних кабелів, і використовувати їх для закріплення твердого мідного кабелю дуже не зручно.

З конектором не складно розібратися самостійно, його конструкція досить проста і зрозуміла - всередині пристрою є 8 заглиблень-канавок (для кожної мідної жили кабелю), вгорі яких є металеві контакти. Щоб правильно визначити нумерацію контактів, потрібно конектор повернути так, щоб контакти розташувалися вгорі, засувкою до себе.

При цьому навпаки буде перебувати вхідний роз'єм для кабелю. У такому положенні контакт №1 буде праворуч, а №8, відповідно, ліворуч. Нумерація - це важлива інформація, при виконанні процедури обжиму, тому обов'язково запам'ятайте, як правильно визначати номери контактів, це допоможе правильно закріпити кабель і встановити з'єднання.

Розрізняють пару схем для розподілу: EIA/TIA-568А і EIA/TIA-568B. Відмінність між схемами полягає в розташуванні жил. Так як всі чотири пари жил, звитих всередині кабелю, мають ізоляцію різного кольору, то повторити схему з'єднання самостійно під силу всім.

Важливо! Укладання завжди починаємо з першого контакту до восьмого.

Кольорове розташування жил у схемі 568A:

 1. біло-зелений;
 2. зелений;
 3. біло-помаранчевий;
 4. синій;
 5. біло-синій;
 6. оранжевий;
 7. біло-коричневий;
 8. коричневий.

Вита пара обтиск схема 568A використовується для з'єднання між собою комп'ютерів, при створенні локальної мережі.

 

Кольорове розташування жил у схемі 568В:

 1. біло-помаранчевий;
 2. оранжевий;
 3. біло-зелений;
 4. синій;
 5. біло-синій;
 6. зелений;
 7. біло-коричневий;
 8. коричневий.

Дана схема стане в нагоді, якщо потрібно встановити з'єднання між роутером і комп'ютером.

 

Способи обжиму

Мережеві кабелі, призначені для з'єднання між собою комп'ютерів і різних видів мережевого устаткування, використовують два варіанти обтиску кабелю - кросовий і прямий. Прямий обтиск кабелю застосовують при виготовленні кабелю, який буде служити для підключення різних видів мережевого обладнання і клієнтських пристроїв до комп'ютера, а так само, для зв'язку мережевого обладнання між собою. Даний спосіб обтиску - найпоширеніший і часто використовуваний.

Кросовий спосіб обтиску застосовується при виготовленні кабелю, призначеного для з'єднання між собою комп'ютерів. При цьому в комутації не бере додаткове обладнання. Рідше перехресний кабель застосовують об'єднуючи старі в мережу через порти типу up-link.

Для виготовлення прямого виду, можна використовувати будь-яку схему обтиску, головна умова - обидва кінці кабелю обжимаються ідентично. Найчастіше при створенні прямого мережевого кабелю використовується схема 568В.

Іноді, щоб виготовити прямий тип, можна використовувати не чотири кручені пари, а тільки дві. За допомогою такого кабелю можна підключити до мережі дві одиниці комп'ютерного обладнання. Такий спосіб обтиску кручений пари в RJ-45 використовується у випадку, якщо в планах немає високого локального трафіку, швидкість обміну даних буде дорівнює показнику 100 Мбіт/c.

Для прикладу показана схема розпіновки rj 45, в якій беруть участь зелена і помаранчева. Для обтиску іншого типу, помаранчеву замінює коричнева, а зелену - синя. Але схема підключення контактів залишається незмінною.

Якщо потрібно виготовити кросовий кабель, один кінець по 568А схемою, а другий - 568В.

При виготовленні такого кабелю неодмінно беруть участь всі вісім мідних жил. Якщо потрібно виготовити кросовера, який забезпечить швидкість обміну даних між комп'ютерами до 1000 Мбіт/c, використовують особливий спосіб обтиску.

Один кінець буде обжатий за прикладом схеми 568В, а інший кінець має распіновку rj45 за кольорами:

 1. біло-зелений;
 2. зелений;
 3. біло-помаранчевий;
 4. біло-коричневий;
 5. коричневий;
 6. оранжевий;
 7. синій;
 8. біло-синій.

Дана схема обтиску відрізняється від уже розглянутої нами 568А - коричнева і синя пари, взаємно замінили один одного, зберігши загальну послідовність.

Якщо обидва кінці кабелю затиснути за схемою 568В, отримаємо прямий мережевий кабель, який підійде для з'єднання ПК з комутатором. Якщо один кінець кабелю обжатий за схемою 568В, а другий - за схемою 568А, маємо кросовий кабель, відповідний для з'єднання комп'ютерів. Якщо потрібно виготовити Гігабітний перехресний кабель, то слід застосувати особливу схему обтиснення.

Обжим кручений пари в RJ-45

Для обтиску витої пари в RJ-45 знадобитися спеціальний інструмент - крімпер, особливий вид кліщів з декількома робочими зонами.

[an error occurred while processing the directive]


[an error occurred while processing the directive]