Комфортні системи електромонтаж та електропостачання квартир, приватних будинків, ресторанiв, кафе, магазинів та офісів.
098-68-99-872
elektrikkampod@gmail.com
Кам'янець-Подільський, Хмельницький,Чернівці, Тернопіль
Електромонтаж
Електрик
Проект електрики

Блискавкозахист приватного будинку

Ми розповімо Вам для чого потрібен блискавкозахист, та які його функції в безпеці вашого будинку. Адже, якщо ваш будинок розташований в приватному житловому секторі та навкруги за 400 метрів немає висотних споруд які обладнані блискавкозахистом, то вам потрібно замислитись над доцільністю такого апгрейду для вашого будинку. Оскільки, навіть при близькому попаданні блискавки в домі може вийти з ладу багато пристроїв. Отже до справи.

Послуги електрика

Для металевого та іншого покриття даху  рекомендується влаштовувати блискавкозахист, щоб захистити конструкції від загорянь при попаданні в них блискавки під час грози. Деякі домовласники нехтують цим, вважаючи, що встановлення заземлення - це надмірність, без якого можна чудово обійтися, але на ділі це не так. Заземлення металевої покрівлі, та й будь-яких елементів з металу, дозволяє вберегти себе і своє житло від багатьох неприємних моментів  при потраплянні в будинок блискавки.

Принцип роботи блискавкозахисту

Блискавкозахист працює за принципом зміни самої траєкторії розряду блискавки. Це не вимагає наявності найскладніших, дорогих матеріалів, досить відвести розряд подалі від будинку в землю. Тобто блискавкозахист працює таким чином: блискавкоприймач ловить розряд, який по струмопроводу спрямовується безпосередньо до заземлювача. Після цього найсильніший розряд блискавки просто розподіляється в землі, не завдаючи ніякої шкоди житловому будинку та людям.

Але при влаштуванні такого захисту необхідно враховувати багато факторів, таких як розмір будинку, його форма, форма даху, матеріали покрівлі та самого дому. Найбільш важливо такі захисні заходи робити для металевих покрівель, які схильні ударам блискавок найчастіше.

Класичний блискавковідвід, який застосовується найчастіше, являє собою дуже ефективну конструкцію:

1. Центральний стрижень-блискавкоприймач, який виготовляється зі сталі. Його довжина може становити від 200 до 1500 мм, діаметр, як правило, становить до 12 мм. Такий пристрій монтується на найвищій точці покрівлі, кріпиться він за допомогою підпірок. У деяких випадках замість прута можна використовувати сталеву трубу.
2. Металевий струмовідвід - це дріт, довжина якого залежить від висоти будинку, товщина - від 8 мм. При монтажі цього ланцюга необхідно стежити, щоб всі її елементи були надійно зварені між собою, в іншому випадку система не тільки не буде працювати, як потрібно, але й може стати небезпечною для всього будинку.
3. Струмовідвід підводиться до заземлювача, для чого дріт опускається з даху до землі, кріпиться за допомогою скоб до стіни будинку і поступово підходячи до заземлювача біля поверхні ґрунту.
4. Заземлювач потрібно закладати в стороні від житлового будинку на глибині приблизно 1-2 м. Важливо, щоб з'єднання його і струмовідводу було надійним! Слід при укладанні заземлювача враховувати і те, що глибина його залягання і відстань від будинку багато в чому залежить від таких факторів, як площа будови, кліматичні умови району будівництва, частота ударів блискавки в цьому районі і багатьох інших критеріїв.


При монтажі блискавковідводу на дахах необхідно дотримуватися деяких простих умов:

- Прокладати струмовідводи потрібно по стіні, протилежній від вхідних дверей, що гарантує безпеку.
- При монтажі заземлювача слід вибирати місце, віддалене від фундаменту будівлі і самого будинку не менше чим на 1,5 м. Навколо заземлюючого пристрою не повинно знаходитися альтанок, терас, дитячих майданчиків.
Важливо при монтажі враховувати і склад ґрунту. Так, для вологого і торф'яного ґрунту заземлювач буде являти собою кілька металевих кутників з глибиною закладення близько 80 см. А для сухого ґрунту глибина повинна становити 2-3 м, конструкція заземлювача буде складнішою.

Переваги використання блискавковідводу для металевої покрівлі

Блискавкозахист для металевого даху має такі переваги:

1.    Його можна встановлювати на будь-якому етапі будівництва, навіть після закінчення.

2.    Блискавкозахист для металевого покриття не порушує цілісності дизайну покрівлі, захищаючи при цьому будинок від ударів блискавки під час грози. Часто громовідводи навіть не видно на тлі даху.

3.    Окремі елементи для блискавкозахисту краще купувати заводського виробництва. Це гарантує надійний захист для дому.

4.    Всі складові не схильні до корозії, тобто на них не впливають сильні дощі.

5.    Усі інформаційні та інші мережі також виявляються надійно захищені. Під час грози можна не боятися, що електричні і інші мережі вийдуть з ладу.

В наш час для установки на поверхні металочерепиці та інших сталевих покриттів використовуються різні системи блискавковідводів, включаючи активні блискавкоприймачі, окремо розташовані громовідводи, струнні приймачі та інші.

Як зробити блискавкозахист своїми руками?

Щоб зробити блискавкозахист для покрівлі з металу, необхідно приготувати струмовідводи, приймач грозових розрядів, заземлення, хомути і скоби для кріплення струмовідводів. План проведення робіт такий:

1. Спочатку до стрижня приєднується струмовідвід, який зроблений з дроту круглого перерізу. Струмовідвід необхідно з'єднати із заземленням.
2. Елементи заземлення робляться з металевої смуги, яка має перетин від 1,5 см. Для цього відмінно підходить звичайна сталева арматура.
3. Всі приготовані частини з'єднуються за допомогою зварювання або сталевих кріплень на болтах.

Види розташування блискавкозахисту покрівлі

Види розташування блискавкозахисту покрівлі.

Вершину приймача роблять у вигляді конуса, оскільки площа в цьому випадку збільшується, струм буде простіше проходити через нього. Пам'ятаємо, що чим вище буде стояти конус, тим більше площа захисту даху. Щогла для блискавковідводів робиться з труби чи кутика стального задля забезпечення стійкості, далі необхідно прикріпити сталевий дріт за допомогою зварювання.

Зробити самому або довірити фахівцям?
Правильно вибрати місце для заземлюючого пристрою, розташування самого блискавкоприймача для людини недосвідченої може бути важко. Доведеться враховувати площу всього будинку,  матеріали виготовлення, тип покрівлі та інші фактори. Щоб правильно розрахувати глибину  прокладання, необхідно скористатися спеціальними довідниками. Є спеціальні карти, на яких відображена вся необхідна інформація, включаючи частоту удару блискавки на даній території. Найкраще порадитися з професіоналом, який надасть конкретні рекомендації по даним видам робіт.

Металеві конструкції дахів повинні в обов'язковому порядку мати захист від блискавок, так як під час грози імовірність потрапляння в них розрядів досить висока. Якщо не зробити такий захист, то потрапляння блискавки може викликати пожежі, загоряння різних елементів конструкції будинку, а це небезпечно, так як метал може нагріватися до дуже високої температури. Блискавкозахист може бути виконаний в різних варіантах, але його елементи залишаються одними і тими ж. Зробити захист своїми руками для будинку досить просто, це не потребує дорогого устаткування, та й часу багато не займе. Але якщо зовсім бракує досвіду та знань, то краще довірити цю роботу професіоналам та не ризикувати.